30 Ağustos 2014 Cumartesi

MOBBING " İŞ YAŞAMINDA SESSIZ ÇIĞLIKLAR"

MOBBING " İŞ YAŞMINDA SESSIZ ÇIĞLIKLAR"
Kadın, Erkek , etnik ve ırksal kökenden bir çok kişi yavaş yavaş umutsuzluğa düşerek sık sık hasta oluyor ve işe gitmekten nefret ediyor.
Mobbinge uğrayan çalışan, İşini severken birden işinden kaçma yolları arıyor. ‘’ Her gün savaşa gider gibi kendini motive ederek işe gitmeye çalışıyor.
Peki nedir  bu MOBBİNG?
Son yıllarda Türkiye’ de açılan davalarla da gündeme gelen  ‘’Mobbing’’ Türkçe adıyla Yıldırma, Kabadayılık ve Zorbalık…  Bir kişi, grup tarafından uygulanan ve bazen yönetimde buna dahil oduğu duygusal istismar.
1998 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayınlanan  kitapta, mobbing, zorbalık cinayet, tecavüz veya soygun gibi suçlarla  aynı listede belirtilmiştir. Zorbalık ve mobbing davranışları  tecavüz ya da fiziksel şiddetin diğer belirtileri aksine, "zararsız" gibi görünse de, hedefler üzerindeki etkisi intihara ve bireylerin psikolojik  yıkımına neden oluyor.
Mobbing öncelikle kişinin duygusal ve fiziksel sağlığını etkiliyor.  Yalnızca kişinin sağlık anlamında değil aileleri ve çalıştıkları iş yerlerinde de ciddi olumsuz sonuçlar doğuruyor.  Kişiler tüm enerjisini  bu ıduruma verdiği için şirket verimliliği de  olumsuz yönde etkiliyor.
MOBBİNG  Neden ve  Nasıl Başlıyor?
Genellikle bir çatışma, çatışmanın herhangi bir türüyle başlayarak sonu ve çözümü olmayan bir noktaya kadar ilerler.
Suçlamalar ve aşağılayıcı saldırılar başlar. İş yerinde Mobbing uygulayıcılar zamanla kendisine yandaş bulmaya çalışarak toplu mobbing eylemine geçerek mağduru gözden düşürmeye çalışırlar. Mağdura üstü kapalı sataşmalar başlar. Alay edilir.
Mağdur genellikle, kendilerinden nitelikli, beğenilen, ilişkileri olumlu, sevilen başarılı kişilerdir.  Zorbalar bir çok nedenden dolayı kendilerine mağduru rakip  görürler. Kişisel hırslar, iktidar kaygısı,  kıskançlıklar ve kompleksler ve yöneticilerin  mevkilerini kullanarak elde etmek istedikleri şahsi beklentiler.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’ de MOBBİNG’ in en çok  Kamuda görüldüğünü ortaya çıkarıyor. Bu  can sıkıntısı içerisinde zevk arayışı.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ nın kamuda gerekli tedbirleri alması gereği aşikar.  Devlet dairelerinde radikal bir çözüme gidilmeli.  Çalışanlarının ‘’Yerim garanti. Bana bir şey olmaz’’ düşüncesi yıkılmalı.
Bu durumda ne Yapılabilir?
Bu durumda mağdurların birkaç seçeneği vardır.  Zorba  kendisinin üst amiriyse  daha  üst bir amire mağduriyetini bildirebilir ki genellikle Türkiye’ de  amir amirin dostudur sonuç alınamaz. Mağdursanız ‘’Zor  ve  akıl hastası ’’sınızdır. Hatta, haklıyken suçlu duruma düşürülerek işten kovulma riskiniz vardır. Ya farklı bir iş arayacaksınız ya konuyu  yasal  yollara taşıyacaksınız ya da  kendi  sağlığınızı düşünerek  farklı bir iş arayacaksınız.  Ama en önemlisi mücadeleci olmalısınız, mücadele sizi güçlendirir, öz güveninizi arttırır.
Hukuki yollara başvurabilirsiniz. Oldukça inatçı ve konunun üzerine gitmelisiniz. Mobbing’ le ilgili olarak Türkiye’ de ‘’ MOBBİNGDER’’ adlı bir dernek var. Dernek konuya oldukça hakim ve başarılı. Kendilerinden yardım alabilirsiniz. Tabi ki oldukça yıpratıcı bir süreç yaşadığınız için psikolojik yardım da mutlaka almalısınız.

Bu durumu ortadan kaldırmak için yönetim ne yapmalı?
Yönetim  bu  durumu  yok etmek  için edep, nezaket ve işyerinde yüksek etik standartları uygulayarak  daha verimli bir ortam yaratmalı ve bu tür zorbalıklara müsaade etmemelidir. Mobbingin önlenmesi için  seminerler düzenlemeli ve hatta hatta  işçi sözleşmelerine ‘’ Mobbing uygulayıcının ciddi bir şekilde cezalandırılacağı’’ bir madde eklemelidir.
Başbakanlık  her ne kadar 19 Mart 2011 tarihinde’’ Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi ‘’ ile ilgili bir genelge yayımlasa da.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından "Alo 170" İhbar Hattı faaliyete  geçirildi. Konuyu hemen ilgili birimlere intikal ettirmelisiniz.
Eğer siz de bir Mobbing mağduruysanız ne olursa olsun mücadelenizden vazgeçmeyin. Israrla davanızın arkasında durun.  
Mobbingsiz ve etik bir çalışma yaşam sürmeniz dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder